
Vuoden 2004 ja kaikkien aikojen kahdennettoista Euroopan mestaruuskisat järjestettiin 12.6–4.7.2004 Portugalissa. 16 joukkuetta selviytyi karsintojen kautta lopputurnaukseen, jotka käytiin kaiken kaikkiaan kahdeksalla eri paikkakunnalla ja stadionilla, pääpaikan ollessa Lissabonin Estádio da Luz.
Karsintavaihe
Vuoden 2004 EM-kisojen karsinnat käytiin syyskuun 2002 ja marraskuun 2003 välisenä aikana. 50 joukkuetta jaettiin kymmeneen lohkoon. Lohkovoittajat pääsivät suoraan lopputurnaukseen, ja heidän lisäkseen kymmenen parasta lohkokakkosta pelasivat pudotuspelit, joissa karsittiin viisi joukkuetta lopputurnaukseen. Isäntämaa Portugali sai suoran paikan turnaukseen, joten se ei osallistunut karsintaan.
Isäntämaa Portugali, hallitseva Euroopan mestari Ranska, Tanska, Tsekki, Ruotsi, Saksa, Kreikka, Englanti, Bulgaria, Italia ja Sveitsi selvisivät lohkovoittajina suoraan lopputurnaukseen. Parhaina lohkokakkosina lopputurnaukseen pääsivät Kroatia, Espanja, Venäjä, Hollanti sekä Latvia. Karsintojen ainoa pieni yllätys oli se, että Norja jätti omassa lohkossaan Romanian taakseen, joka jäi lopputurnauksesta rannalle.
Alkulohkovaihe – Italia putoaa ja Kreikka yllättää
Lohko A:n piti etukäteen olla Portugalille ja Espanjalle helppo vaihe matkalla Euroopan mestaruuteen. Toisin kuitenkin kävi, kun tiukasti puolustanut ja vastahyökkäyksiin panostanut Kreikka taisteli paremman maalieron turvin lohkokakkosena Portugalin jälkeen jatkoon. Espanja oli pettymyksekseen lohkokolmonen, ja Venäjä ennakko-odotusten mukaan viimeinen.
Lohko B:ssä hallitseva Euroopan mestari Ranska ja Englanti olivat ylivoimaisia ennakkosuosikkeja, ja täyttivät odotukset. Kroatialle ja Sveitsille ei jäänytkään mitään mahdollisuuksia Ranskan ja Englannin vallatessa lohkon kaksi kärkisijaa.
Lohko C:n odotettiin olevan Italian heiniä Ruotsin ja Tanskan kamppaillessa lohkon kakkostilasta. Lohkossa koettiin kuitenkin jymy-yllätys, kun Italia, Tanska ja Ruotsi pelasivat ristiin niin, että kolmen ottelun jälkeen kaikilla oli kasassa viisi pistettä. Maalierot ratkaisivat, ja Italia jäi alkulohkossa kolmanneksi. Lohkon viimeinen ottelu kuohutti etenkin italialaisten tunteita, sillä Tanska ja Ruotsi pelasivat tasan, mikä varmisti molemmille jatkopaikan. Ruotsin tasoitus syntyi minuutti ennen ottelun loppua. Bulgarialle jäi tässä lohkossa pisteautomaatin rooli.
Lohko D nimettiin ennen kisoja ”kuolemanlohkoksi”, sillä niin Saksalla, Hollannilla kuin Tsekillä oli tasavahvat mahdollisuudet päästä alkulohkosta jatkoon. Tsekki eteni puhtaalla pelillä lohkovoittoon, ja Hollanti peesasi kakkoseksi. Saksa jäi alkulohkossa ilman voittoja, ja Latvian rooliksi jäi oleminen pisteautomaattina.
Puolivälierät – Beckhamin rankkari ja Kreikka yllättää jälleen
Ensimmäinen puolivälierä käytiin lohko A:n voittajan Portugalin ja lohko B:n kakkosen Englannin välillä. Michael Owenin 3. minuutin maali kesti lähes loppuun saakka, kunnes 83. minuutilla Helder Postiga tasoitti. Jatkoajalla kumpikin joukkue onnistui kertaalleen, joten ottelussa jouduttiin rangaistuslaukauskilpailuun. Sen sankariksi nousi Portugalin maalivahti Ricardo, joka ensin torjui Darius Vasselin laukauksen, ja heti perään laukoi itse Portugalille ratkaisevan pilkun. Rangaistuslaukauskisasta parhaiten kuitenkin muistetaan Englannin David Beckhamin epäonnistunut laukaus, joka lennätti pallon lähes ulos Estádio da Luz-stadionilta. Portugali siis jatkoon tuloksella 2-2 ja. 6-5rp.
Toinen puolivälierä pelattiin hallitsevan Euroopan mestarin Ranskan ja kisojen yllättäjän Kreikan välillä. Tyypilliseen tyyliinsä Kreikka antoi Ranskan pyörittää peliä ja pyrki iskemään vastaiskuista. Ottelu näytti pitkään etenevän jatkoajalle, kunnes 66. minuutilla Angelos Charisteas iski vastahyökkäyksestä Kreikan voittomaalin. Kreikka välierään tuloksella 1-0.
Kolmas puolivälierä pelattiin Ruotsin ja Hollannin kesken. Ottelusta odotettiin ennakkoon viihteellistä, sillä Ruotsi oli iskenyt alkulohkossa kahdeksan, ja Hollanti kuusi maalia. Ottelusta tuli kuitenkin kyttäystaistelu, joka eteni maalittomana jatkoajalle. Sekään ei tuonut ratkaisua otteluun, joten rangaistuspotkukilpailu oli välttämätön. Hollanti oli joutunut rangaistuslaukauskisaan kolmissa edellisissä arvoturnauksista ja poistunut joka kerta häviäjänä. Tällä kertaa Hollanti kuitenkin venyi ja eteni välieriin tuloksella 0-0 ja. 4-5 rp.
Neljäs ja viimeinen puolivälierä käytiin Tsekin ja Tanskan välillä. Kuten Ruotsin ja Hollannin ottelussa, myös tämä muodostui ennakko-odotusten vastaisesti tylsäksi kyttäysotteluksi. Peli kuitenkin aukesi 49. minuutilla Jan Kollerin maalin ansiosta. Tanska lähti hyökkäämään raivokkaammin, ja se avasi Tsekille mahdollisuuksia vastahyökkäyksiin. Tanska pyöritti peliä ja rakensi tilanteita, mutta Milan Barosin salamamaalit 63. ja 65. minuutilla hautasivat Tanskan jatkohaaveet. Tsekki jatkoon tuloksella 3-0.
Välierät – Portugali etenee finaaliin ja Kreikka yllättää taas kerran
Ensimmäinen välieräottelu pelattiin isäntämaa Portugalin ja Hollannin välillä. Hollanti jatkoi siitä, mihin puolivälierässä jäi pelaten laiskasti ja värittömästi. Portugali rankaisikin 26. minuutin kohdalla teinitähti Cristiano Ronaldon puskiessa Portugalin johto-osuman. Hollannin pelinrakentelu jatkui flegmaattisena, ja huonojen vaihtojen myötä Hollannin haaveet finaalipaikasta kariutuivat. Viimeinen naula arkkuun oli Manichen maali 58. minuutilla. Hollanti kavensi vielä Jorge Andraden omalla maalilla, mutta Portugalille täysin ansaittu voitto lukemin 2-1.
Toisessa välierässä kisojen suuryllättäjä Kreikka haastoi Tsekin. Vaikka Kreikka oli tiputtanut puolivälierissä Ranskan, pidettiin Tsekkiä silti ennakkosuosikkina. Kuten aiemminkin, Kreikan kilpikonnapuolustus pystyi eliminoimaan vastustajan hyökkäystehot. Tsekki hallitsi hienoisesti, mutta 90 minuutin jälkeen lukemat olivat 0-0. Jatkoajalla ottelu ratkesi tyypillisellä tavalla Kreikalle. Nopea vastahyökkäys aiheutti kulmapotkun, jonka Traianos Dellas puski maaliin 105. minuutilla. Kreikka siis EM-finaaliin tuloksella 1-0 ja.
Finaali – Kreikka yllättää viimeisen kerran
Isäntämaa Portugali ja Kreikka kohtasivat EM-lopputurnauksen avausottelussa, ja ympyrä sulkeutui Lissabonin Estádio da Luz-stadionilla samojen joukkueiden kohdatessa EM-finaalissa. Luis Felipe Scolarin johtama Portugali törmäsi finaalissa Otto Rehhagelin Kreikkaan aivan kuten turnauksen avausottelussa. Kreikka makasi jälleen syvällä omalla alueellaan ja kyttäsi vastahyökkäyksiä. Portugali piti palloa lähes koko ensimmäisen puoliajan, mutta ei onnistunut ohittamaan tiiviisti puolustanutta Kreikkaa. Toisella jaksolla Kreikka pääsi otteluun mukaan, ja ratkaisi ottelun samalla tavalla kuin kaikki aiemmat pudotuspeliottelut. Nopea vastahyökkäys aiheutti kulmapotkun, ja tällä kertaa Angelos Charisteas puski pallon maaliin. Maalin jälkeen Portugali rakensi hyviä maalintekopaikkoja, mutta laukaukset eivät vain uponneet Kreikan maaliin. Kreikka kruunattiin siis vuoden 2004 Euroopan mestariksi tuloksella 1-0.
Finaalijoukkueet
Portugali: Ricardo, Miguel (74. Nuno Gomes), Andrade, Carvalho, Nuno Valente, Costinha (60. Rui Costa), Maniche, Figo (C), Pauleta, Deco, Ronaldo.
Kreikka: Nikopolidis, Seitaridis, Dellas, Kapsis, Fyssas, Giannakopoulos (76. Venetidis), Basinas, Zagorakis (C), Katsouranis, Haristeas, Vryzas (81. Papadopoulos)