

© Getty Images
26.06.08 10:22 -
kirjoittanut: pt
Venäjän keskikentän dynamo on ikänsä kannattanut FC Barcelonaa.
Pietarin Zenitin ja Venäjän maajoukkueen Andrei Arshavinin siirrolla on ehditty spekuloida runsaasti, vaikka mies on pelannut EM-kisoissa vasta kaksi ottelua. Mutta millaiset ottelut: keskikentän taitoniekka on loistanut pelisilmällään ja tehnyt lisäksi maalin sekä Ruotsi- että Hollanti-otteluissa.
Muutama päivä sitten Arshavin paljasti, että hänen toiveliigansa olisi Espanjan pääsarja. Nyt hän on raottanut verhoa enemmänkin. "Olen koko ikäni kannattanut FC Barcelonaa", hän paljasti lehdistölle. "Joukkueessa pelaaminen on unelmani. En olisi ikinä voinut uskoa omaavani realistisen mahdollisuuden liittyä seuraan."
Venäjä pelaa EM-kisojen loppuottelupaikasta tänään torstaina Espanjaa vastaan. Välierä käynnistyy kello 21:45 Suomen aikaa. Lue Paitsio.comin otteluennakko tästä.