

Nähdäänkö tänään Jan Kollerin tuuletuksia?
15.06.08 11:50 -
kirjoittanut: Kimmo Helle
EM-kisojen lohkovaiheen viimeinen kierros alkaa tänään kello 21:45. Lohkon A todellisessa trillerissä kohtaavat Turkki ja Tsekki.
Ottelun voittaja tekee seuraa puolivälierissä lohkon jo voittaneelle Portugalille. Ottelun päättyessä tasan tehdäänkin sitten historiaa, sillä silloin joukkueet joutuvat ampumaan rankkarikisan jatkoon pääsystä.
Turkilla ei ole helppo tilanne ennen Tsekki ottelua, sillä se on menettänyt keskikentältä molemmat avainpelaajansa. Ensin loukkaantui kapteeni Emre Belözoglu ja nyt myös Tümer Metin on sivussa nivusvamman vuoksi.
Fatih Terim on todennäköisesti ilman Gökhan Zania ja Servet Cetiniä.
Tsekillä ei ole loukkaantumishuolia ennen ottelua. Karel Brücknerin odotetaan peluuttavan kärjessä kahta kärkeä, jotka ovat todennäköisesti Milan Baros ja Jan Koller, koska tämä ottelu on pakko voittaa.
Tsekin puolustaja David Rozehnal on myös kertonut, ettei hän toivo rangaistuspotkukilpailua: "Kaikki on tietenkin mahdollista, vaikka yritämmekin ratkaista ottelun 90 minuutin sisällä.
Ottelun tuomitsee ruotsalaistuomari Peter Fröjdfeldt.
VEDONLYÖNTI
Expekt.com Turkki - Tsekki Lopputulos 0-2 (10.00) | 1 3.25 | X 3.15 | 2 2.35 |