18.06.07 06:24
Francesco Totti on Euroopan ykköspyssy. Tottin 26 osumaa riittivät varmistamaan sen, että kultainen kenkä pysyy Italiassa.
Francesco Tottin 26 osumaa veivät Roman symbolin Italian maalintekijätilaston lisäksi myös koko Euroopan parhaaksi maalintekijäksi. Eilen tilanne oli vielä epäselvä, kun Real Madrid pelasi La Ligan viimeisen kierroksen ottelun Real Mallorcaa vastaan ja Ruud van Nistelrooy oli vain maalin päässä Tottista. Van Nistelrooyn ottelu päättyi kuitenkin jo ensimmäisellä jaksolla, kun hollantilaisen takareisi revähti ja hän nilkutti vaihtopenkille. Loukkaantuminen tuskin pilasi van Nistelrooyn iltaa, sillä myöhemmin hän pääsi juhlimaan Espanjan herruutta.
Viime kaudellakin kultainen kenkä päätyi Italiaan, kun Fiorentinan Luca Toni otti omansa 31 maalillaan. Kulunut kausi oli oikeastaan ensimmäinen jonka Totti pelasi kokonaan hyökkääjänä, mikä korostaa suorituksen loistavuutta. Totti puristi viimeisessä ottelussa Messinaa vastaan kaksi maalia lähes väkisin ja hänestä todella huomasi, että kultainen kenkä oli tavoitteena. Nyt FIFA/UEFA ei voi sivuuttaa Tottia, joka ei yleensä ole mahtunut edes listoille, mistä palkittuja pelaajia on valittu.
2000-luvun voittajat:
2000 Kevin Phillips, Sunderland
2001 Henrik Larsson, Celtic
2002 Mario Jardel, Sporting Lissabon
2003 Roy Makaay, Deportivo la Coruna
2004 Thierry Henry, Arsenal
2005 Thierry Henry, Arsenal/Diego Forlan, Villarreal
2006 Luca Toni, Fiorentina
2007 Francesco Totti, Roma
kirjoittanut: RE