10.06.07 23:18
Entinen Chievo-käskijä vaihtaa seuraa Pohjois-Italiassa. Nyt kokenut taktikko johtaa Atalantan joukkuetta seuraavien kausien ajan.
Atalanta kertoo virallisilla verkkosivuillaan Luigi Del Nerin ja seuran presidentin Ivan Ruggerin saavuttaneen yksimielisyyden sopimusneuvotteluissa ja paperi tullaan allekirjoittamaan maanantaina. Sopimuksen pituudesta ei ole tietoa, mutta arvailuja on esitetty parista vuodesta kolmivuotieen kontrahtiin.
Del Neri korvaa valmentajana Stefano Colantuonon, joka siirtyi viikko sitten Palermon ruoriin. Atalanta saavutti viime kaudella Serie A:ssa kahdeksannen sijan ja paikan Intertotoon, mutta osallistumisoikeus eurocupiin ei ole vielä varmistunut. Del Neri valmensi viime kaudella Chievoa Serie A:ssa, mutta ei onnistunut säästämään sinikeltaisia putoamiselta Serie B-sarjaan. Del Neri, 56, on lähes 20-vuotisen pelaajauransa jälkeen valmentanut ammatikseen toiset 20 vuotta. Hänen aiempia seurojaan ovat Chievo Veronan lisäksi muiden muassa Porto, AS Roma, Palermo ja Empoli.
kirjoittanut: Smart