Inter
Inter
Perustettu: 1908
Stadion: Giuseppe Meazza (82955)
Manageri: Jose Mourinho
Nettisivut: www.inter.it
Seuraava ottelu: Serie A
Inter14.9.2008 16:00
Inter
-
Catania

San Siro
Catania
Edellinen ottelu: Serie A
Sampdoria30.8.2008 21:30
Sampdoria 1
Inter 1

Inter




Centrebet
03.04.07 21:28

Käärmeiden kuopasta: Inter voittaa mestaruuden

Jos paatunut ja maailman toiseksi taikauskoisin interisti voi myöntää, että voitamme mestaruuden, niin olisiko aika laittaa kuplivat kylmään ja hakea ilmapallot kaupasta? Tietenkin 20 pisteen johto voidaan vielä ryssiä. Jos näin käy niin allekirjoittanut voidaan laittaa vastuuseen.

Olisikohan jo korkea aika unohtaa taikausko ja viimein myöntää, että Inter voittaa mestaruuden? Interin pitää saada vain kahdeksan pistettä jäljellä olevista yhdeksästä ottelusta. Tämäkin vaatisi Roman osalta loppujen otteluiden voittamista. Sinimustien mestaruus voi varmistua jo seuraavan kahden kierroksen aikana, mikäli Inter voittaa sekä Regginan että Palermon ja samaan aikaan Roma ei onnistu voittamaan toista kahdesta ottelusta. Mikäli ratkaisu venyy vielä, niin seuraavaksi vuorossa on Interin ja Roman keskinäinen ottelu, jossa scudetton matemaattinen ratkaisu on jo todennäköinen.

 

Miksi tätä pitää edes miettiä? Aiemmin ainakin allekirjoittaneen on ollut vaikea puhua mestaruudesta ääneen tai edes ajatella sitä. Tärkeää tämä on tietenkin siksi, jotta tiedämme milloin pääsemme juhlimaan scudettoa. Laitetaan nyt tällainen lupaus, että vappuun mennessä mestaruus on meidän, sopiva synttärilahja minulle.

 

Mestaruuden ollessa jo melkein varma, mitä meillä on enää panoksena loppukaudeksi? 100 pisteen maaginen raja on vielä mahdollista rikkoa, vaikka häviäisimme kaksi jäljellä olevista yhdeksästä ottelusta. Roberto Mancini otti muuten Parmaa vastaan sadannen ottelun Interin peräsimessä. Tietysti jäljellä on myös Coppa Italia, jossa vastassa on jälleen kerran Roma. Totuuden nimissä on sanottava, että giallorossi keskittyy varmasti loppukauden Serie A:n ja Coppa Italian sijaan Mestarien liigaan. Ei sillä, että sinimustiakaan välttämättä jaksaa Coppa Italia tällä kaudella niin paljoa kiinnostaa. Coppa Mancini, vai pitäisikö sanoa Burdisso, on voitettu jo kaksi kertaa peräkkäin. Ei kahta ilman kolmatta ja kolmas kerta toden sanoo, miksipä ei juhlittaisi myös Coppaa. Voitto on aina voitto. Ehkäpä näemme vielä kansallisten cupien nousevan uuteen arvoon, mikäli niiden voittajat runnotaan jatkossa Mestarien liigan karsintaan.

 

Pitäisikö alkaa virittelemään jo scudettojuhlia Inter Club Finlandian johdolla? Ideoita otetaan vastaan. Vinceremo, vinceremo, vinceremo il tricolore!!!

 

 

JARKKO VUORIKOSKI

jarkko.vuorikoski@paitsio.com

 

Inter uutiset