02.10.07 23:23

Kiovan Dynamo lahjoitti voiton Sportingille

Sporting Lissabon käytti hyväkseen Kiovan Dynamon maalivahdin sekoilut ja haki 1-2 voiton Ukrainasta.

Maalivahti Alexander Shovkosky joutuu katsomaan peiliin molemmissa portugalilaisten maaliin johtaneista tilanteista.

Vieraat menivät 14 minuutilla johtoon, kun Yannick Djalo keskitti pallon, jota Shovkosky ja Sportingin Antonio Tonel tavoittelivat. Tonel ehti vain nostamaan jalkaansa mennessään keskitykseen, jonka Shovkosky onnistui työntämään päin Tonelia ja sitä kautta maaliverkkoon.

Kotijoukkue tasoitti, kun Vladislav Vaschuk sai liikaa tilaa ja hän laukoi pallon maaliin puolustaja Correa Anderson Polgan jalkojen välistä.

Polga sai kuitenkin nauraa viimeisenä, kun hän vei Sportingin johtoon ennen puoliaikaa. Tällä kertaa Shovkosky työnsi pallon Polgalle, joka ei epäonnistunut.

kirjoittanut: KH