HJK
HJK
Perustettu: 1907
Stadion: Finnair Stadion (10770)
Manageri: Antti Muurinen
Nettisivut: www.hjk.fi
Edellinen ottelu: Suomen Cup
HJK1.11.2008 16:00
HJK 2
FC Honka 1

FC Honka




Centrebet
04.05.08 23:05

Parikka iloitsi osumista

Jarno Parikan maalihanat ovat olleet talven ja kevään peleissä pahasti tukkeessa. Nyt liigakauden ensimmäisessä pelissään mies iski kaksi maalia ja johdatti Klubin komeaan 6-1-voittoon KooTeePeestä.

HJK:n riveihin on saapunut viime aikoina parikin uutta hyökkääjäpelaajaa ja Jarno Parikan minuuttien odotettiin olevan tällä kaudella todella tiukassa. Antti Muurinen antoi miehelle kuitenkin näyttöpaikan KooTeePee-ottelussa ja Jarno kiitti luottamuksesta kahden maalin saldolla.

- Maukkaat olivat osumat, sillä harjoituskauden pelit eivät menneet osaltani itseäkään tyydyttävästi ja oli mukavaa saada viimein onnistumisia. Ne ruokkivat osaltaan itseluottamusta ja tästä on hyvä jatkaa seuraaviin peleihin, Parikka toteaa.

Parikan osumat syntyivät 17. ja 45. minuutilla. Osumat olivat jarnomaisia maalinedusosumia.

- Molemmat maalit olivat sellaisia perusmaaleja. Ensimmäisessä Medo ajoi hyvin sisään ja kyttäsin siinä mahdollista irtopalloa. Se tulikin suoraan eteeni ja siitä oli helppo laittaa pallo maaliin. Myös toinen osuma tuli maalin edustalta, kun pääsin jatkamaan Tuomas Ahon puskun maaliin, Parikka kertaa.

Parikka sai paljon vastuuta harjoituskaudella, mutta liigan alun lähestyessä tuli penkkikomennuksia ja ensimmäisessä liigapelissä ei minuutteja tullut lainkaan. Mies on kuitenkin koko ajan ollut pelikunnossa.

- Olen harjoitellut hyvin ja pysynyt terveenä. Nyt olen hyvässä iskussa ja tähän liigan alkuun sitä on kuitenkin koko ajan tähdätty, Parikka toteaa.

Viime vuonna harjoituskaudella Parikkahan iski maaliennätyksen Liigacupissa, mutta varsinaisissa liigapeleissä maalihanat olivat tukossa. Ehkä tämän vuoden kuiva harjoituskausi tietää maalirikasta kesää ja syksyä.

Lähde: HJK Online

 

HJK uutiset